ПАМ’ЯТАЙТЕ! Спалювання сухої рослинності призводить до неконтрольованих пожеж! Нерідко – до важких наслідків, в тому числі і з людськими жертвами.

Дата: 09.07.2020 14:41

У суху, спекотну погоду зростає ризик виникнення лісових пожеж. Це зумовлюється самовільним спалюванням рослинності та необережним поводженням відпочивальників у лісі.

У зв’язку з настанням пожежонебезпечного періоду звертаємося до населення Лисянської громади з проханням  щодо недопущення   випалювання  сухої  природної  рослинності та дотримання необхідних правил поведінки під час перебування у лісових масивах та природних екосистемах!

Нагадуємо, що причинами пожежі в лісі можуть стати блискавка або засуха, але головною причиною виникнення пожеж у лісі є необережність людини.

Пам’ятайте!

Вкрай небезпечно:

• кидати палаючі сірники, недопалки;
  • палити суху траву;
  • розводити вогнища;
  • залишати в лісі промаслені або просочені іншою горючою речовиною клапті тканини.

Спалюючи суху траву та рослинні залишки, ви:

• наносите шкоду ґрунту і землі
  • отруюєте повітря
  • вражаєте своє здоров’я та здоров’я своїх рідних
  • пошкоджуєте рослини
  • знищуєте птахів і тварин

Якщо Ви стали свідками спалювання сухої рослинності:

1. повідомте поліцію (поліція зобов’язана прийняти виклик, приїхати на місце злочину і скласти протокол);

2. сфотографуйте порушення

Відповідальність:

13 квітня Верховна Рада затвердила зміни у Кримінальному кодексі та Кодексі України про адмінправопорушення Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу», який передбачає посилення відповідальності за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків. 17 квітня ці зміни набули чинності.

Зокрема, він передбачає зміни у ст. 241, ст. 245 Кримінального кодексу України та ст. 77, 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, котрими  передбачається зростання штрафів, а саме за:

-  забруднення повітря шкідливими випарами – від 30 тисяч 600 до 61 тисячі 200 гривень;

-  пошкодження рослинного покриву – від 91 тисячі 80 до 153 тисяч гривень;

-  порушення пожежної безпеки у лісах для громадян – від 1,53 тисячі до 4,59 тисячі гривень;

-  порушення пожежної безпеки у лісах для чиновників – від 4,59 тисячі до 15,3 тисячі гривень;

-  знищення або пошкодження лісу вогнем для громадян – від 4,59 тисячі до 15,3 тисячі гривень;

-  знищення або пошкодження лісу вогнем для чиновників – від 10,71 тисячі до 30,6 тисячі гривень;

-  самовільний підпал трави для громадян – від 3,06 тисячі до 6,12 тисячі гривень;

- самовільний підпал трави для чиновників – від 15,3 тисячі до 21,42 тисячі гривень;

-  підпал трави природно-заповідного фонду для громадян – від 6,12 тисячі до 12,24 тисячі гривень;

-  підпал трави природно-заповідного фонду для чиновників – від 21,42 тисячі до 30,6 тисячі гривень.

Які альтернативи спалюванню листя?

Як варіант, яким може скористатися приватний сектор –  компостування. Це безпечно для довкілля і навіть частково вирішує проблему накопичення побутового сміття. Компост – це забезпечення вашого саду та городу органічними добривами з великою кількістю мікроелементів. Його можна використовувати як мульчу, яка, окрім функції підкормки, буде зберігати вологу та пригнічувати ріст бур’янів біля корисних рослин.

Якщо йдеться про утилізацію рослинних решток на полях, хорошою альтернативою може бути їх використання як органічні добрива.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! спалювання сухої рослинності призводить до неконтрольованих пожеж! Нерідко – до важких наслідків, в тому числі і з людськими жертвами.