Соціальні ризики нелегальної зайнятості

Дата: 14.09.2020 09:04

Фахівці Черкаської обласної служби зайнятості постійно проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу про переваги легальної зайнятості та застерігають про відповідальність роботодавців за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

Нелегальну зайнятість ще називають незадекларованою працею, неофіційним працевлаштуванням, прихованою працею, неформальною зайнятістю, нелегальною або «чорною» роботою та найчастіше – «тіньовою» зайнятістю.

Незважаючи на різноманітність типів «тіньової» зайнятості, всіх їх об’єднує одна спільна мета – ухилення від сплати податків та соціальних внесків.

Праця на підставі усної угоди, без підписання жодних офіційних трудових договорів або контрактів не підпадає під захист трудового законодавства, не сплачуються податки і внески на соціальне страхування.

Працівники, які погоджуються на заробітну плату «в конверті» або працюють без оформлення трудових відносин з роботодавцем стикаються з наступними проблемами:

відмова у виплаті належної заробітної плати через виникнення конфлікту з роботодавцем;

відмова в оплаті щорічної відпустки або компенсації за неї;

неможливість отримання повної або часткової компенсації за лікарняним листом;

втрата права на соціальне забезпечення у разі безробіття, народження дитини тощо;

низька пенсія через те, що пенсійні відрахування були здійснені не в повному обсязі, або взагалі її відсутність;

позбавлення соціального захисту в разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Використовуючи нелегальну працю, роботодавці також можуть зіткнутися з труднощами. Вони ризикують бути притягнутими до відповідальності згідно з діючим законодавством, а саме:

адміністративної відповідальності – штраф від 8,5 тис. грн. до 34 тис. грн.;

фінансової відповідальності – штраф від 47 230 грн. до 141 690 грн.;

кримінальної відповідальності – штраф від 34 тис. грн. до 85 тис. грн. та позбавлення права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, виправними роботами на строк до двох років, або арештом до 6 місяців.

Роботодавці-порушники, які використовують нелегальну працю, ставлять законослухняних роботодавців в умови недобросовісної конкуренції. Отже замість сплати роботодавцем штрафу за одного неоформленого працівника в розмірі 141 690 грн., роботодавець може за ті ж самі кошти сплачувати єдиний соціальний внесок протягом року за 11 офіційно оформлених працівників із розрахунку до мінімальної заробітної плати та не остерігатися перевірок працівниками Держпраці.

Важливо, що кожен, хто підтримує цивілізовані трудові відносини, має можливість звернутися до служби зайнятості по безоплатну допомогу: роботодавець  - в розв’язанні кадрових питань (підбору персоналу, компенсації ЄСВ), а працівник – по допомогу в  пошуку нової роботи і отриманні матеріальних виплат на період безробіття.

За матеріалами фейсбук сторінки

Черкаського ОЦЗ