Вивезення відходів: правильна / неправильна арифметика

Дата: 19.01.2021 16:51

Пересічні громадяни, підприємства, установи та організації повинні укладати договори та сплачувати кошти за вивіз сміття, що належать до тарифу на житлово-комунальні послуги.

Порядок формування цього тарифу встановлений законодавчими актами та нормативними документами і розрахований на основі економічно обґрунтованих планованих витрат для мешканців приватного сектору та для мешканців багатоповерхових будинків (інформація неодноразово висвітлювалася на веб-сайті селищної ради).

Вартість одноразової послуги з вивезення та захоронення відходів у КП «Благоустрій», яке визначено на конкурсних засадах виконавцем послуг у Лисянській громаді та має відповідну ліцензію, становить 927,74 грн. (5,5 м.куб. – 1 причіп).

Для сьогодення важливо зрозуміти, що вартість на послугу вивезення сміття 10 чи 15 гривень на місяць є занадто низькою та економічно необґрунтованою. Такий тариф не відповідає фактичній собівартості послуги. У зв’язку із зростанням ціни на паливно-мастильні матеріали,  запасні частини до спецтехніки, підвищення рівня прожиткового мінімуму, збільшення суми виробничих  витрат виникає необхідність у збільшенні планової собівартості послуги.

У тарифи на послуги вивезення сміття закладено кошти на перевезення  та захоронення відходів. Крім витрат на паливо, запасні частини, експлуатацію і ремонт транспорту варто враховувати і витрати на утримання сміттєзвалища.

Розмір оплати за вивезення відходів від різних категорій споживачів неможливо здійснювати на розсуд комунального підприємства чи на взаємній домовленості, тому що є чітко визначена процедура розрахунку.

Варто зауважити, що встановлення подворової оплати приватним перевізником за вивезення сміття є незаконним та несправедливим, оскільки оплата за вивезення сміття для двору, в якому проживає одна особа та в якому проживає три-п’ять осіб і, відповідно, продукують більше сміття, буде однаковою.

Звертаємо також увагу на те, що мешканці громади, які самостійно, без залучення комунальної служби,  вивозять сміття мають змогу безкоштовно потрапити на територію сміттєзвалища і не сплачують плату за його утримання.

Тому, якщо ми хочемо досягнути порядку у сфері поводження з ТПВ, ми повинні домогтися належної та безперебійної оплати цієї послуги, змінити свою свідомість, екологічну поведінку, навчитися брати відповідальність за навколишнє середовище. Комунальники, місцева влада та всі мешканці громади мають спільно діяти, не порушуючи чинне законодавство України.

Віктор Куценко, директор КП «Благоустрій»