Сьогодні, 15 лютого, День вшанування учасників бойових дій на території інших держав, а 17 лютого – 77-ма річниця визволення Лисянщини від німецько-фашистських загарбників

Дата: 15.02.2021 06:00
Кількість переглядів: 2018

Шановні учасники бойових дій в Афганістані та військових конфліктів в інших державах, шановні члени сімей загиблих, ветерани Другої Світової війни, миротворці!

Щорічно 15 лютого в Україні відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Ця пам’ятна дата приурочена до 32-х роковин виведення радянських військ з Афганістану у 1989 році.

У вересні 1945 року закінчилась найжорстокіша у світі Друга Світова війна. Після Другої Світової війни війська СРСР брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав. Найбільш масштабною та трагічною була війна в Республіці Афганістан. Війна тривала з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989 року. Через афганське пекло пройшли десятки тисяч солдат.

Неоголошена війна тривала майже 10 років і вимагала великих матеріальних і людських жертв – тисячі наших співвітчизників загинули у боях і померли від ран, контузій, травм і хвороб, пропали безвісти.

Ця війна стала важким випробуванням і трагедією для сотень тисяч людей – тих, хто безпосередньо знаходився на Афганській землі, і тих, хто безмежно довгими й тривожними днями і ночами чекав вдома повернення своїх синів,  чоловіків, батьків, коханих, друзів.

За десять років на поле бою було відправлено більше 160 тисяч українців – кожен 4-й з 600-тисячної армії. Згідно зі статистикою, в Афганістані загинули близько 15 тисяч вояків, із них майже 4 тисячі українців. 72 українських воїни зникли безвісти. Майже 3 тисячі матерів втратили своїх синів, півтисячі жінок стали вдовами, 711 дітей – сиротами. Більше 8-ми тисяч українців отримали поранення, 6 тисяч залишилися інвалідами. Нікого з нас не можуть лишити байдужими ці страшні цифри.

Не можна сьогодні також не згадати, скільки мужності, відваги, героїзму любові до рідної землі учасники бойових дій проявили в роки Другої Світової війни, під час якої на території Лисянщини розгорнулась Корсунь-Шевченківська битва.

77 років тому, в ході Корсунь-Шевченківської битви, відомої ще як «Сталінгард на Дніпрі», війська Червоної армії продовжили визволення Правобережної Черкащини. 17-го лютого, в день завершення Корсунь-Шевченківської наступальної операції, між Почапинцями і Журжинцями, рештки «угрупування генерала Штеммермана» намагалися вирватися з «котла» і з’єднатися з військами генерал-фельдмаршала Манштейна, які рухалися на виручку оточеним з боку Лисянки.

Са­ме цьо­го дня війсь­ка 1-го і 2-го Ук­ра­їнсь­ких фрон­тів про­ве­ли ус­піш­ну нас­ту­паль­ну опе­ра­цію з ме­тою зни­щен­ня Кор­сунь-Шев­чен­ківсь­ко­го уг­ру­пу­ван­ня суп­ро­тив­ни­ка. Бит­ва від­бу­ла­ся в се­ре­ди­ні лю­то­го 1944 ро­ку в ра­йо­ні між Шен­де­рів­кою та Ли­сян­кою і від­зна­чи­ла­ся ге­ро­їч­ни­ми под­ви­га­ми прос­тих сол­да­тів і ко­ман­ди­рів, при­чо­му з обох бо­ків. Про­те за­ли­ша­єть­ся не­по­руш­ним і не­за­пе­реч­ним той факт, що на­цистсь­кі війсь­ка заз­на­ли чер­го­вої по­раз­ки. Во­ни опи­ни­ли­ся в «кот­лі», а ко­ман­ду­ю­чий ге­не­рал Штем­мер­ман за­ги­нув в хо­ді про­ри­ву в ніч з 17 на 18 лю­то­го 1944 ро­ку не­по­да­лік се­ла Жур­жин­ці... Вже під кінець лютого – на початку березня Радянська Армія далеко просунулась від цих місць вперед, звільняючи рідну землю від фашистських загарбників.

17 лютого ми будемо відзначати пам’ятну дату – 77-му річницю визволення Лисянщини від німецько-фашистських загарбників. Багатьох своїх дітей втратила тоді лисянська земля. Над Тікичем, на високому пагорбі в граніті викарбовано навічно імена наших земляків, які завжди залишаться в нашій пам’яті.

Вшановуємо хвилиною мовчання пам'ять загиблих воїнів-визволителів та мирних жителів, що стали жертвами війни.

Священною є пам'ять про ваш героїзм, мужність при виконанні святого обов'язку, готовність платити найдорожчу ціну – своє життя.
          У цей скорботний день ми вшановуємо пам’ять загиблих, схиляємо голови перед тими, хто пролив свою кров заради забезпечення миру, перед їх подвигом, мужністю та витримкою. Ми завжди будемо пам’ятати всіх тих, хто не повернувся. Світла та вічна їм пам’ять!

Шануємо живих, ви Герої назавжди!

Подвиги учасників бойових дій – це та трагічна і велична правда історії, яку не спотворити і не перекреслити жодними змінами у сучасному мінливому світі. Це взірець патріотизму для кожної чесної людини і свідомого громадянина, наочне свідчення єдності всіх поколінь нашого народу.

Від усієї душі бажаю усім, хто пройшов нелегкий бойовий шлях, вашим родинам добра і щастя, міцного здоров’я і довгих років життя, достатку і мирного неба над нашою Батьківщиною!

Честь вам і слава!

Анатолій Проценко, голова Лисянської селищної ради